A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretén belül, Nyugat- és Dél-dunántúli ivóvízminőség javító program elnevezéssel, 2020 októberében kezdődött az a projekt, amelynek generálkivitelezője a Szabadics Zrt. A teljes projekt három térséget ölel fel, ezek a következők:
- Tabi kistérség
- Ságvár-Ádánd
- Szigetvár-Becefa II.
A projekt beruházója Ádánd Község Önkormányzata, Andocs Község Önkormányzata, Nágocs Község Önkormányzata, a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt., valamint Szigetvár Város Önkormányzata. A projekt 2023 októberében zárul.
Cikkünk Szigetvár – Becefa II. projektelemre tér ki részleteiben.
Több probléma is fennáll a jelenlegi vízkezelő berendezéseknél
Kemény Tibor építésvezető kifejtette, a projektben megvalósuló műszaki elemek az ivóvízminőség javítása céljából létesülnek, feladatuk az érvényben lévő ivóvíz minőségi értékek folyamatos biztosítása a fogyasztói hálózaton. Szigetváron az alábbi feladatokat foglalja magában a projekt:
- 3 darab új kút telepítése, kút nyersvízvezetékek rekonstrukciója, 3 darab meglévő kút eltömedékelése,
- 180 négyzetméteres kezelőépület építése,
- 20 köbméteres klór kontakt medence építése és gépészeti szerelése,
- 1200 köbméter/nap kapacitású vízkezelő technológia telepítése és próbaüzeme,
- meglévő 100 köbméteres vasiszap ülepítő felújítása,
- vízmű telep belső energiaellátása, irányítástechnika kiépítése,
- valamint vízmű telepi munkák – szervizút, járda, udvartéri vezetékek kialakítása.
Szigetvártól keletre, Becefa településen pedig az alábbi elemek valósulnak meg:
- meglévő kút rekonstrukciója, új nyersvízvezeték építése,
- 100 köbméteres tisztavíz medence és 50 köbméteres vasiszap ülepítő építése és gépészeti szerelése,
- 1200 köbméter/nap kapacitású vízkezelő technológia telepítése és próbaüzeme,
- meglévő 35 köbméteres vasiszap ülepítő felújítása,
- vízmű telepi munkák – szervizút, járda, udvartéri vezetékek kialakítása,
- vízmű telep belső energiaellátása, irányítástechnika kiépítése,
- meglévő ivóvízhálózat hálózattisztítása.
Szigetvár vízmű telepe Szigetvár belterületén, a város északi részén helyezkedik el. A vízbázisokat 9 darab fúrt kút jelenti, melyek közül jelenleg állandóan csak egy üzemel, alkalmanként a VI-os, VII-es és VIII-as jelű kút üzemel – a többi kút tartalék vagy figyelő kút.
A vízmű telepen meglévő vízkezelő berendezések a vasbeton szerkezetű, 2×500 köbméteres víztárolóval egybeépített műtárgyban vannak elhelyezve. A vízkezelő berendezések a rosszabb vízminőségű kutak vizének kezelésére már nem alkalmasak, felújításuk nem gazdaságos – ismertette Kemény Tibor.
Ráadásul a vízellátó hálózatban az ammónia és a nitrit koncentrációja a szabvány határértéket időszakonként meghaladja. A rendszer magas tárolója a Szigetvár nyugati részén meglévő, 250 köbméter hasznos vízterű, vasbeton szerkezetű víztorony. „További problémát jelent, hogy a kutak vízhozama nem elegendő a nyári csúcs vízfogyasztás esetén, ilyenkor vízátvétel történik a Becefán üzemelő kúttól” – tette hozzá az építésvezető.
Új, komplex vízkezelő berendezés épül a fogyasztói hálózat fenntartásával
A nyers kútvízből az alábbi komponenseket el kell távolítani a szükséges mennyiségben, úgy, mint metán, ammónia, vas és mangán.
Ezért a beavatkozások célja olyan vízkezelési technológia megvalósítása, amely garantálja, hogy a kezelt víz az elosztó hálózatban is képes megtartani minőségét, vízkémiai és mikrobiológiai szempontból egyaránt stabil.
A vízmű telepen egy 1200 köbméter/nap teljesítményű komplex vízkezelő (metán-, vas-, mangán- és ammóniummentesítő) berendezés telepítése a fő feladat.
Kemény Tibor elmondta, jelenleg a kezelőépület építése, az udvartéri vezetékek minőségi vizsgálatai, az új kút üzembe helyezése és a vízkezelő technológia telepítése zajlik. „Ezt követően az új, 7. számú kút kútfejgépészetének képzését, valamint a rekonstrukció alá vont 6. és 7. számú kút nyersvízvezeték építését és közösítő csomópontjának képzését végezzük el.”
Az építésvezető hozzátette, kihívást jelent a kivitelezők számára, hogy az új vízkezelő technológia kiépítése, majd későbbi próbaüzeme a jelenleg működő vízkezelő technológia üzemének fenntartása és a fogyasztói hálózat biztosítása mellett kell, hogy megtörténjen.